Myslíš, že máš kamarátov?

Autor: Viktória Holejová | 22.2.2017 o 20:55 | (upravené 20.7.2018 o 21:52) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1488x

Obklopení ľuďmi v pomyselnej bubline plnej klamstva (?) často zabúdame, že ľudia okolo nás zvyknú nosiť masky. Ale aj tí najbližší.

Na úvod je vhodné ujasniť si kto je a kto nie je kamarát. Kamarát by mala byť osoba, ktorej dôverujete. Osoba, s ktorou si máte čo povedať. Osoba, ktorej s plačom zavoláte o tretej ráno. Osoba, ktorá vám dá jesť vlastné jedlo, ale predovšetkým osoba, ktorá si vás váži ako seba samého. 

Génius Leonardo Da Vinci povedal: "Chváľ priateľa verejne, ale karhaj ho medzi štyrmi očami." Tento výrok by si mali vryť do pamäte asi všetci priatelia. Myslím si, že je samozrejmé, že nebudeme ponižovať svojho kamaráta na verejnosti. Horšie je keď to urobíme počas jeho neprítomnosti. Ale prečo ohovárať vlastného kamaráta?

Občas vznikajú priateľstvá, ktoré nie sú úprimné, ale vynútené. To znamená, že osoby sú priateľmi z nutnosti, pretože nikoho iného nemajú a vedia, že sa navzájom potrebujú. Akonáhle príde vhodná situácia, verejne začneme ohovárať len čo sa naskytne možnosť porozprávať "pikošky" zo zákutia života nášho kamaráta. Takto vzniká začarovaný kruh. Kamaráti sú kamarátmi, ale za chrbtom o sebe šíria nepríjemnosti, ktoré si nikdy nebudú schopní vyrozprávať do očí. Prečo? Pretože nemajú nikoho, len navzájom sami seba. 

V tomto smere si dovolím povedať, že sú muži lepší. Sú predovšetkým úprimnejší, práve preto si navzájom môžu dôverovať. Aj v tomto platí múdrosť: "Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom". Nikoho neohúriš tým, že budeš očierňovať vlastných ľudí. Práve naopak: čestní a úprimní ľudia si o tebe pomyslia svoje. Svojich si vždy chráň, rovnako ako seba. Ani po vzájomnom odcudzení nemôžeš hovoriť o priateľoch zle, lebo oni pri tebe stáli, keď si bol úplne sám.  

Všetci tí, ktorí ťa za chrbtom ohovárajú, jednoducho využívajú tvoju blízkosť, aby mohli ešte lepšie poukázať na tvoje nedostatky. Oni vlastne ani nie sú kamaráti a ty si v tomto momente úplne sám, lebo tu nie je nikto, komu môžeš veriť. Nemôžeš im povedať o svojich trápeniach, pretože aj keď vieš, že ťa vypočujú (budú sa tváriť, že ich to zaujíma a poskytovať rady) o pár dní alebo mesiacov nebudú mať problém povedať to ostatným. Pamätaj, čo hovorí L.N.Tolstoj: "Falošný priateľ je horší ako nepriateľ." Takýchto ľudí daj zo svojho života preč a ver, že raz nájdeš niekoho komu môžeš dôverovať. 

PS: Keď si myslíš, že toto je o tebe, tak robíš asi niečo zle. 

PS2: Starajme sa každý o seba, nie o život iných. 

 

Viktória Holejová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Vanek dostal, o čo si koledoval a tragédia gdanského starostu (týždeň podľa Schutza)

Slovenských expatov z Londýna neprivlečiete.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Kočnerovi kamaráti sa pretekajú v jeho zapieraní

Pre čo iné než pre prachy by niekto za takýchto okolností zotrvával vo funkcii.


Už ste čítali?