Životné hodnoty

Autor: Viktória Holejová | 27.11.2016 o 22:11 | Karma článku: 3,64 | Prečítané:  701x

Čo ťa robí šťastným? Čo chceš v živote dosiahnuť? Čo chceš po sebe zanechať?  Je načase, aby sme sa spoločne zamysleli nad podstatou našej existencie. 

Na našej planéte žije približne 7,3 miliárd obyvateľov. Máme 194 štátov, nespočetné množstvo kultúr, približne 7000 jazykov. Aj napriek tomu je každý jeden človek na našej planéte jedinečná osobnosť, ktorá nemá svoj pár. Každá jedna je iná, má iné vlastnosti. 

Mnoho ľudí v mojom okolí prežije svoj život nasledovne: 

Tri roky života v škôlke (zvyčajne tie najšťastnejšie roky, z ktorých si paradoxne pamätáme najmenej). Nasleduje základná škola- trvá 9 rokov. Potom obvykle stredná škola: gymnázium alebo odborná- zvyčajne 4 až 5 rokov. A čo potom? Práca. Pokiaľ nie práca, tak ďalšia škola. Vysoká škola -> práca. Po práci nasleduje (biedny) dôchodok. Smrť.   

Prečo chodíme do práce? - Aby sme zarobili peniaze.

Prečo potrebujeme peniaze? -Aby sme prežili. 

Nezabúdame tak trochu žiť? Nezabúdame na to, že sú dôležitejšie veci než práca a peniaze? Videl si svet? Videl si rôznych ľudí, rôzne krajiny, nádhernú prírodu a kultúry? Nie? A čo si robil? Aha, pracoval. Pre peniaze, pre málo/veľa peňazí. A nadával. Na vládu, systém, nespravodlivosť, nedostatok financií. Uvedom si jednu vec: Práve čítaš tento článok, na mobile alebo počítači, cez internet a sťažuješ sa že zarábaš minimálnu mzdu?! Na Zemi je predsa neskutočné množstvo ľudí, ktorí majú oveľa menej, nemajú ani internet a ani mobil a vieš čo? Sú šťastní. Sú šťastní, pretože majú iné životné hodnoty. Denne sa venujú rodine, tancujú a spievajú, možno sa modlia, tešia sa z maličkostí, pomáhajú si. Nepotrebujú na to navýšiť dôchodky. Užívajú si každý deň, nemajú starosti. Pamätaj si: Si presne tak šťastný, ako chceš byť.

Na čo chceš spomínať, keď budeš na smrteľnej posteli? Budeš spomínať na to, ako si videl svet, alebo na to ako si celý život tvrdo pracoval? Žijeme na planéte s rôznymi kultúrami a tradíciami, o ktorých ani sami nevieme a prečo? Pretože sme obmedzení. Mnohí nemáme ani možnosť cestovať, pretože keď skončíme školu, musíme sa hneď zamestnať. Sme viazaní na prácu, peniaze, osoby. Uvedomujem si, že peniaze nám ponúkajú väčšie možnosti. S peniazmi sa cestuje ľahšie. Ale priznajme si, radšej ich investujeme inam: do bulvárnych časopisov, nekvalitného jedla, zbytočnej techniky, obrovských domov.a veci, ktoré sa nám zdajú dôležitejšie. Prečo sme sa sem dostali? Do spoločnosti, s nadmerným počtom arogantných jedincov, ktorí "kopú len za seba"? Prestali sme zbierať zážitky, skúšať nové veci. Žijeme azda len pre prácu, ktorá je často len povinnosťou? 

Ktokoľvek si, kdekoľvek sa nachádzaš, prosím, preži svoj život tak, aby mal zmysel. Zanechaj po sebe niečo. Nesťažuj sa, ale hľadaj spôsob, ako zlepšiť tvoju životnú situáciu. Investuj do cestovania, pomôž ľudom, skúšaj nové veci, všímaj si okolie, preži svoj život naplno. Nevieš kedy zomrieš, preto si užívaj každý deň. Nech je každý jeden iný- výnimočný a prežitý plnohodnotne, akokeby bol posledný. Nechoď do práce ktorá ťa nerobí šťastným, len kvôli peniazom, ktoré ťa aj tak neurobia šťastným. Šťastným ťa urobia ľudia a zážitky, ktoré môžeš prežiť- ak sám chceš.

PS: Nepreceňuj peniaze. Majú nám iba slúžiť- nič viac.  -Earl Nightingale

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?