Prečo robíme túto chybu?

Autor: Viktória Holejová | 16.10.2016 o 14:32 | Karma článku: 3,87 | Prečítané:  1176x

Každý jednotlivec robí rôzne chyby. Ale kompletne takmer celé ľudstvo robí jednu jedinú. Nevieme prijať kritiku a úprimnosť. 

Vždy mi doma zvykli hovoriť: Kto ťa kritizuje je tvoj priateľ a kto ťa chváli je tvoj nepriateľ. Zamyslime sa hlbšie nad podstatou myšlienky...

Vždy keď mi niekto povie, čo som urobila zle, začnem sa automaticky vyhovárať a brániť moje rozhodnutia. Ale vlastne- kto nie? Všetci si totiž myslíme, že robíme všetko najlepšie. Nevieme prijať kritiku, či už je pravdivá alebo nie. A práve to spôsobuje, že sa zo sveta stráca úprimnosť. Bojíme sa povedať kolegyni v práci, že jej postava skutočne nie je vhodná pre tak priľahlé šaty, bojíme sa povedať kamarátovi, že by mal občas použiť voňavku. A prečo? Pretože by sa daná osoba mohla uraziť. 

Namiesto toho sme len ticho a tvárime sa, že nevidíme ako sa okolie "nenápadne" zabáva na našej kolegyni alebo kamarátovi. Nie je lepším riešením povedať mu to v súkromí, tak aby sa nehanbil? Možno by sa urazil, alebo by sa k vám už nikdy neprihovoril, lebo ste mu povedali čo je na ňom zlé či nevhodné. Je takáto reakcia adekvátna? Myslím si, že by sa mal skôr poďakovať, že ste ho zachránili od tichého verejného poníženia.

Vezmime si to z druhej stránky. Ako by ste reagovali, keby vám čosi podobné povedal váš blízky? Urazili by ste sa, alebo by ste poďakovali? Asi to záleží aj od toho, ako je daná kritika podaná. Pokiaľ vám niekto bezcitne a úplne na rovinu povie, že máte hrozný účes, asi sa zahanbíte a človeka arogantne ohodnotíte ako pána dokonalého čo ma tu bude poučovať, veď nech sa pozrie na seba. Ale čo ak má pravdu a v skutočnosti je jediný kto vám to povedal, zatiaľ čo okolie sa ticho zabáva? (Samozrejme ak vám to povie niekto úplne cudzí, pokladá sa to skôr za neslušné) V reálnom živote je lepšou voľbou skritizovať niekoho len decentne a s citom. To zaručuje, že sa nik nemôže uraziť, budú vás brať ako úprimného človeka a zavďačia sa za pomoc. 

Nebol by takýto svet úprimnejší? Ľudia by sa navzájom upozornili na nedokonalosti a nevhodnosti, boli by si vďační a lepšie by znášali kritiku. Ale pozor, je dôležité zamyslieť sa či je daná kritika konštruktívna, či nie je založená na komplexoch. Ak ti niekto chce dobre, prijmi kritiku a nájdi spôsob ako sa zlepšiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?